Gabinet figur woskowych II

Gabinet figur woskowych II

Trzysta dwadzieścia figur żołnierzy z okresu II wojny światowej w Muzeum Ziemi Wałeckiej!

Są to figury reprezentujących wszystkie rodzaje formacji wojsk alianckich i niemieckich w skali 1:6. Te  repliki wiernie oddają oryginalne umundurowanie, oporządzenie, broń, z wszelkimi detalami obrazującymi realia II wojny światowej. Twarze figurek często wzorowane są na twarzach aktorów, gotowa figura może więc dodatkowo kojarzyć się z postacią z filmu wojennego.  Rozpoznać tu można Jeana Reno, Bruce Willisa czy Toma Hanksa.

Ten wspaniały zbiór figur jest rezultatem dziesięcioletniej pracy ich kolekcjonera: pana Jacka Sułowskiego z Krakowa. Jego pasja trwa jednak o wiele dłużej. Jak sam mówi: Od dziecka modelowałam, psułem i naprawiałem. Kiedyś dostałem broń w tej właśnie skali, wszystko w niej było ruchome, jak w prawdziwej, można było przeładowywać i wymieniać magazynek, tak mnie to zafascynowało, wciągnęło, że ta „choroba” trwa do dziś. Mam mnóstwo pomysłów, konfrontuję je z danymi historycznymi, przeglądam archiwalne fotografie. Potem jest zakup korpusu, głowy, munduru, czapki, broni – wszystko jest jak oryginalne – z pikowaniami, stębnowaniami, zapięciami na miniaturowe guziki, sprzączki, rzepy, troczki. Potem jest składanie, ubieranie, nadawanie pozy. Przy obecnej wprawie pana Jacka złożenie jednej postaci zabiera mu 3-4 godziny, ale czekanie na niektóre potrzebne elementy trwa nawet Kika miesięcy.

Efekt tej cierpliwej pracy, spotęgowany ilością figur,  możemy podziwiać właśnie w Muzeum Ziemi Wałeckiej.  Wystawa trwa do 28 stycznia przyszłego roku.