Echa Młodej Polski buy jintropin

Echa Młodej Polski

Wspaniały prezent na urodziny miasta, czyli wystawa „Echa Młodej Polski” w Muzeum Ziemi Wałeckiej.

Świętowanie Jubileuszu 715-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu rozpoczęło się   wydarzeniem kulturalnym na najwyższym poziomie  – muzeum zorganizowało bowiem wystawę obrazów, wśród których znalazły się dzieła najwybitniejszych twórców epoki Młodej Polski.

Łódzki kolekcjoner udostępnił kilkadziesiąt prac powstałych w niezwykle bogatym i różnorodnym artystycznie ćwierćwieczu zapoczątkowanym wystawą Józefa Pankiewicza i Władysława Podkowińskiego w warszawskim salonie Aleksandra Krywulta w 1890 r. a zakończonym wybuchem I wojny światowej w 1914 r. Eksponowana kolekcja oferuje  ciekawą, a rzadko spotykaną możliwość przekrojowego spojrzenia na najbardziej charakterystyczne dla sztuki Młodej Polski zjawiska, tematy i motywy.  Zestawienie obrazów to niezwykle interesująca próba refleksji nad fenomenem tej niezwykle ważnej dla kultury polskiej, a zarazem wciąż intrygującej i fascynującej epoki.

Prezentowane są prace m.in.: Teodora Axentowicza, Olgi Boznańskiej, Józefa Czajkowskiego, Juliana Fałata, Stanisława Gałka, Vlastimila Hofmanna, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Ferdynanda Ruszczyca, Leona Wyczółkowskiego.

Tak wielu obrazów mistrzów jeszcze w Wałczu nie było, ale rocznica 715-lecia miasta jest godną ku temu okazją.  Magdalena Suchorska-Rola. Dyrektor Muzeum Ziemi Wałeckiej przywitała zaś zebranych zapraszając do korzystania z oferty muzealnej i przekazała głos Marlenie Jakubczyk, która jako Kurator wystawy omówiła specyfikę twórczości „młodopolskiej” nawiązując do prezentowanych na wystawie dzieł.

Wernisaż uzupełnił piękny koncert „Muzyka Starego Wiednia” w wykonaniu La Fonica Trio, zaś na zakończenie można było wysłuchać prelekcji Anny Moryto „Moda 1880 – 1918” ilustrowanej prezentacją szykownych strojów.

30656377_2020489921550601_3188163953257571763_n